Dar-Przemyla b     Requiescant in pace                                                                                                                                       Fot. z archiwum H. Jaskuły

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

 Ż E G L A R S T W O    W    C Z A S A C H    Z A R A Z Y

d 9310 - Kopia

w Steveston - Kopia

O ograniczeniach w swobodnym żeglowaniu spowodowanych pandemią koronawirusa czytaj w dziale „Korespondencje” .

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Bogdan Zahajkiewicz:                                         ARTYKUŁY

zacumowane wzdłuż pomostu jachty wyglądały luksusowo. „Marii” nie musiałem długo szukać. Wśród wypieszczonych jednostek, rzucała się w oczy mahoniowa łódka z wiszącymi na wantach, suszącymi się ciuchami. Polska banderka upewniła mnie, że to musi być „Maria”. Podszedłem, zapukałem i nic….”

___________________________________________________________________________________________________

Aleksandra Jaskuła:                                           LISTY

czułam tam obecność jachtu: jego dusza błąkała się przez 28 lat, jak porzucony pies. A teraz została poświęcona, wszystko zrozumiała i będzie spokojnie czekać na Ciebie, nieważne jak długo…”

___________________________________________________________________________________________________

Jerzy Kuśmider:                                                KORESPONDENCJA:    z Vancouver

„…Są tam też gościnne pomosty, do których normalnie można bezpłatnie cumować na trzy godziny. Obecnie pomosty te są zamknięte i wisi nad wodą żółta taśma zabraniająca wpływania… Na pomoście ustawione są tablice informujące nie tylko o zakazie cumowania, ale nawet wysadzania osób. …”

_____________________________________________________________________________________

Waltraud Witte-Pośpiech:                             WSPOMNIENIA

„…Kiedy o godzinie 20 miałam objąć swoją wachtę, nie wierzyłam moim oczom – Tadek siedział przy rumplu i szczerzył się do mnie, za nim góra wodnej masy, mój Boże, coś takiego z fal, mieliśmy prawdziwą wichurę i co najgorsze, ja pośród tego. Usiadłam w kokpicie, moje nogi trzęsły się jak osika, Tadek rozmawiał ze mną, ale mało co słyszałam, widziałam tylko te ogromne fale i czułam mój strach…”

___________________________________________________________________________________________________                                                                                                                                                                                                                                                               100 lat logo.jpg czb                                                Rok Prasy Morskiej to akcja mająca na celu uczczenie 100. rocznicy wydania pierwszego polskiego czasopisma morskiego. Jej celem jest przybliżenie zagadnień związanych z czasopiśmiennictwem morskim w odrodzonej Polsce i pokazanie współczesnemu czytelnikowi wybranych tytułów prasowych o tematyce morskiej i żeglarskiej. Pomysłodawcą akcji jest red. Marek Słodownik.

Organizator: wodnapolska.pl                                                                                               Oficjalny Partner: Henri Lloyd Polska            Współorganizatorzy: żeglarski.info, tawernaskipperow.pl, zeszytyzeglarskie.pl, zeglujmyrazem.com, sailbook.pl, periplus.pl, port21.pl, polskieszlakiwodne.pl, marynistyka.pl, portalzeglarski.pl, dobrewiatry.pl, ktz.pttk.pl, hermandaddelacosta.pl, Komisja Kultury, Historii i Odznaczeń PZŻ.         ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

plakat-z-logosami czb__________________________________________________________________________________________________

L I S T  

M-ce katastrofy Daru Przemysla_luty 2016_3

___________________________________________________________________________________________________

F O T O

Maria w Wollongong                                     Maria w Wollongong, NSW, Australia, kwiecień – maj 1977 rok. Fot. z arch. W. Jacobsona