Nimfy rzeki Tag.
Wielu z nas już było w Lizbonie i widziało rozlewające się szeroko, nim wtopią się w oceanie, wody rzeki Tag (łac. Tagus). A Tagides to są nimfy rzeki Tag (Tagides ninfas do rio Tejo), żyjące w niej, nazwane tak przez André de Resende w poemacie „Vincentius Levita et Martyr” (1545 r.).
W portugalskiej kulturze nimfy rzeczne Tagides pojawiają się jeszcze w narodowym poemacie epickim „Os Lusiadas” (1572 r.), dziele renesansowego poety Luisa Camõesa, nazywanego w Portugalii „księciem poetów”; tutaj występują jako muzy, które poeta prosi o inspirację, o głośny i wyraźny dźwięk, o wenę twórczą przy pisaniu poezji.
4
A ty, mój Tagidesie, bo stworzyłeś.
Masz we mnie nową ognistą pomysłowość,
Jeśli zawsze celebrujesz ją pokornym wierszem.
To była dla mnie twoja radosna rzeka.
Teraz daj mi głośny i wysublimowany dźwięk,
Wspaniały i płynny styl,
Ze względu na Twoje wody, rozkaz Febusa,
aby nie zazdrościli Hippokrenowi.
5
Daj mi wściekłość wielką i dźwięczną,
I nie z dzikiej aveny czy ruda frauta,
Ale z canory i wojowniczej tuby,
Aby pierś się rozjaśniała i kolor gestu się zmieniał;
Daj mi tę samą pieśń, jaką czynią
twoi sławni ludzie, którzy tak bardzo pomagają Marsowi;
Niech się rozprzestrzeni i będzie śpiewane we wszechświecie,
Jeśli tak wzniosła cena mieści się w wierszu.
Spacerując nad Tagiem, wchłaniając zapach niesionej wody, obserwując zmieniające się kolory, fakturę rzeki pomyślałam, że wody w naturze, w różnych formach, w jeziorach, morzach, rzekach mają pokaźną energię, która pozwala otwartym ludziom znaleźć odpowiednią ścieżkę, drogę w nowe przeżycia; otwierają wyobraźnię na nowe obszary, rozszerzają percepcję.
Trzeba pielęgnować także naszą Odrę i jeziora, obyśmy byli zawsze mocni, pełni dobrej energii w tym co robimy.
Kiedyś namalowałam obraz mocno osadzony w temacie rzeki, w której wodach toczy się życie – nazwałam go „Rzeka” – być może Tag był inspiracją. A teraz widzę, że tak jak u Andre de Resende i Camõesa i tutaj pojawiły się współistniejące z rzeką nimfy; może to są owe poetyckie Tagides z wyobraźni portugalskich poetów?
Mariola Landowska, Rzeka, akryl na płótnie, 60x120cm, 2006r
Com os melhores cumprimentos
Mariola Landowska
www.mariolalandowska-art.com
_________________________________________________________________________________________Mariola Landowska – żeglowała w Jacht Klubie AZS w Szczecinie w latach osiemdziesiątych XX w. Z pasją oddaje się malowaniu i podróżom. Wystawy malarskie w Szczecinie, we Włoszech, w Portugalii, w Hiszpanii. Od kilku lat mieszka w Oeiras koło Lizbony.